ST
Short Track Speed Skating
Men's 1000m
1
FERCOQ Quentin
SAB
1:29.474
2
MA Wei
SAB
1:29.597
3
HEO Aaron
SCD
1:31.071
4
KRUZBERGS Karlis
SCD
1:33.621
Qualification rule: The first and second placed skaters from each race qualify for Semifinals A/B, the third and fourth placed skaters from each race qualify for Semifinals C/D.
1
HWANG Daeheon
SAB
1:32.893
2
YOSHINAGA Kazuki
SAB
1:33.006
3
KREUSELER Moritz
SCD
1:36.354
4
ELVEBAKKEN Martinius
SCD
1:39.565
Qualification rule: The first and second placed skaters from each race qualify for Semifinals A/B, the third and fourth placed skaters from each race qualify for Semifinals C/D.
1
LIU Shaoang
SAB
1:31.307
2
HONG Kyunghwan
SAB
1:31.417
3
DE BOER Tjerk
SCD
1:32.341
4
SHAMUKHANOV Yerkebulan
SCD
No Time
Qualification rule: The first and second placed skaters from each race qualify for Semifinals A/B, the third and fourth placed skaters from each race qualify for Semifinals C/D.
1
SHIGEHIRO Kiichi
SAB
1:33.688
2
SZIKLASI Andras
SAB
1:34.256
3
DESMET Stijn
ADV
1:34.578
 
SITNIKOV Pavel
 
PEN
Qualification rule: The first and second placed skaters from each race qualify for Semifinals A/B, the third and fourth placed skaters from each race qualify for Semifinals C/D.
1
HWANG Daeheon
QA
1:27.312
2
LIU Shaoang
QA
1:27.428
3
YOSHINAGA Kazuki
QB
1:28.295
 
HONG Kyunghwan
 
PEN
Qualification rule: The first and second placed skaters from each race qualify for Final A, the third and fourth placed skaters from each race qualify for Final B.
1
MA Wei
QA
1:27.200
2
SHIGEHIRO Kiichi
QA
1:27.288
3
DESMET Stijn
QB
1:28.946
4
SZIKLASI Andras
ADVA
1:31.209
 
FERCOQ Quentin
 
PEN
Qualification rule: The first and second placed skaters from each race qualify for Final A, the third and fourth placed skaters from each race qualify for Final B.
1
HEO Aaron
QC
1:53.861
2
KRUZBERGS Karlis
QC
1:54.695
3
ELVEBAKKEN Martinius
QD
1:54.966
Qualification rule: The first and second placed skaters from each race qualify for Final A, the third and fourth placed skaters from each race qualify for Final B.
1
DE BOER Tjerk
QC
1:40.797
2
SHAMUKHANOV Yerkebulan
QC
1:41.000
3
KREUSELER Moritz
QD
1:42.414
Qualification rule: The first and second placed skaters from each race qualify for Final A, the third and fourth placed skaters from each race qualify for Final B.
1
HWANG Daeheon
 
1:28.022
2
MA Wei
 
1:28.082
3
LIU Shaoang
 
1:28.187
4
SHIGEHIRO Kiichi
 
1:28.718
5
SZIKLASI Andras
 
1:29.324
1
YOSHINAGA Kazuki
 
1:41.778
2
DESMET Stijn
 
1:41.829
1
DE BOER Tjerk
 
1:34.836
2
SHAMUKHANOV Yerkebulan
 
1:35.420
3
HEO Aaron
 
1:35.707
4
KRUZBERGS Karlis
 
1:40.632
1
KREUSELER Moritz
 
1:43.506
2
ELVEBAKKEN Martinius
 
1:43.686
Legend
Abbreviation Meaning
ADV Advanced
ADVA Advanced to Final A
PEN Penalty
QA Qualified for Final A
QB Qualified for Final B
QC Qualified for Final C
QD Qualified for Final D
SAB Qualified for Semifinal A/B
SCD Qualified for Semifinal C/D
Sponsors http://www.omegawatches.com
Official timing and results provided by Omega