ST
Short Track Speed Skating
Men's 500m
1
HONG Kyunghwan
SAB
42.537
2
SITNIKOV Pavel
SAB
42.652
3
ELVEBAKKEN Martinius
SCD
45.998
4
LIU Shaoang
SCD
No Time
Qualification rule: The first and second placed skaters from each race qualify for Semifinals A/B, the third and fourth placed skaters from each race qualify for Semifinals C/D.
1
DESMET Stijn
SAB
42.993
2
YOSHINAGA Kazuki
SAB
43.657
3
HEO Aaron
SCD
44.052
4
DE BOER Tjerk
SCD
No Time
Qualification rule: The first and second placed skaters from each race qualify for Semifinals A/B, the third and fourth placed skaters from each race qualify for Semifinals C/D.
1
MA Wei
SAB
42.208
2
SHIGEHIRO Kiichi
SAB
42.671
3
SZIKLASI Andras
SCD
44.918
4
KREUSELER Moritz
SCD
45.105
Qualification rule: The first and second placed skaters from each race qualify for Semifinals A/B, the third and fourth placed skaters from each race qualify for Semifinals C/D.
1
HWANG Daeheon
SAB
41.968
2
FERCOQ Quentin
SAB
42.404
3
SHAMUKHANOV Yerkebulan
SCD
44.170
4
KRUZBERGS Karlis
SCD
45.766
Qualification rule: The first and second placed skaters from each race qualify for Semifinals A/B, the third and fourth placed skaters from each race qualify for Semifinals C/D.
1
MA Wei
QA
41.680
2
HONG Kyunghwan
QA
41.944
3
SITNIKOV Pavel
QB
42.327
4
SHIGEHIRO Kiichi
QB
42.403
Qualification rule: The first and second placed skaters from each race qualify for Final A, the third and fourth placed skaters from each race qualify for Final B.
1
HWANG Daeheon
QA
41.972
2
YOSHINAGA Kazuki
QA
42.416
3
DESMET Stijn
QB
42.846
4
FERCOQ Quentin
QB
42.997
Qualification rule: The first and second placed skaters from each race qualify for Final A, the third and fourth placed skaters from each race qualify for Final B.
1
DE BOER Tjerk
QC
43.830
2
HEO Aaron
QC
44.396
3
KREUSELER Moritz
QD
44.974
4
ELVEBAKKEN Martinius
QD
45.018
Qualification rule: The first and second placed skaters from each race qualify for Final A, the third and fourth placed skaters from each race qualify for Final B.
1
LIU Shaoang
QC
44.349
2
SZIKLASI Andras
QC
44.651
3
KRUZBERGS Karlis
QD
47.371
4
SHAMUKHANOV Yerkebulan
QD
No Time
Qualification rule: The first and second placed skaters from each race qualify for Final A, the third and fourth placed skaters from each race qualify for Final B.
1
HONG Kyunghwan
 
41.885
2
YOSHINAGA Kazuki
 
41.969
3
MA Wei
 
42.129
 
HWANG Daeheon
 
PEN
1
DESMET Stijn
 
42.716
2
SITNIKOV Pavel
 
42.731
3
FERCOQ Quentin
 
43.032
4
SHIGEHIRO Kiichi
 
43.041
1
LIU Shaoang
 
44.366
2
DE BOER Tjerk
 
44.695
3
HEO Aaron
 
45.413
 
SZIKLASI Andras
 
PEN
Legend
Abbreviation Meaning
PEN Penalty
QA Qualified for Final A
QB Qualified for Final B
QC Qualified for Final C
QD Qualified for Final D
SAB Qualified for Semifinal A/B
SCD Qualified for Semifinal C/D
Sponsors http://www.omegawatches.com
Official timing and results provided by Omega